IZIP/Elektronická zdravotní knížka

Elektronické zdravotní knížky (EZK) umožňují sdílení informací o léčení pacientů mezi lékařem a pacientem a lékaři navzájem. Jelikož je EZK v elektronické podobě, je přístupná 24 hodin denně na internetu. Projekt je podporován Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, a proto si její klienti mohou knížku zřídit zdarma.

EZK je v podstatě internetová karta pacienta, protože je informován o své zdravotní péči a má přehled o výsledcích vyšetření i léčbě. Pacient může předejít opakování některých vyšetření a zbytečnému užívání léků různých názvů se stejným účinkem. V knížce jsou také zaznamenány uhrazené regulační poplatky, doplatky za léky, umožňuje kontrolu historie pojištění a plateb pojistného. Elektronickou zdravotní knížku nikde nezapomenete, protože jí máte všude tam, kde je přístup k internetu. Informace v ní jsou samozřejmě zabezpečeny proti zneužití.

K 29. únoru 2012 je v systému IZIP zaregistrováno 2 550 402 klientů, 20 855 zdravotnických pracovníků a 8 676 zdravotnických zařízení. Je v něm obsaženo 187 199 598 zdravotních záznamů. Kritici však tvrdí, že řada lékařů a pacientů, kteří jsou v systému přihlášeni, ho nevyužívají.

Vytvoření systému Elektronických zdravotních knížek vyšlo přibližně na 300 milionů korun a VZP za něj za deset let vydala přibližně 1,8 miliardy korun.
I když projekt v minulosti získal několik mezinárodních ocenění, sklízí kritiku z různých stran. Kritika se týká hlavně jeho ceny a financování. Dále je prý projekt nefunkční, protože lékaři EZK nevyužívají.

 

Více informací naleznete v článku Základní údaje o projektu elektronických zdravotních knížek

Štítky:, , , ,

Expansia 2005 - 2015